Θησέας

Δευτεραθλητές Πελοποννήσου οι άνδρες

Τη δεύτερη θέση κατέλαβαν οι άνδρες του Θησέα στο final 4 για την ανάδειξη του πρωταθλητή Πελοποννήσου, στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Μπορεί έτσι να μην κατάφεραν οι παίκτες του Γιώργου Νικολακόπουλου, να πάρουν το εισιτήριο για το ειδικό τουρνουά ανόδου στην Α2, όμως κατέκτησαν την ιδιαίτερα τιμητική δεύτερη θέση, στην τρίτη τους μόλις συμμετοχή στην κατηγορία. Μάλιστα με τη μαχητικότητα που επέδειξαν στους τρείς αγώνες του τουρνουά κέρδισαν τις εντυπώσεις, αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.

Στον πρώτο αγώνα ο Θησέας αντιμετώπισε στην Ακράτα τον Άρατο Κιάτου, όπου μετά από πραγματική μάχη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ηττήθηκαν με 3-2, με τα σετ 28-26, 23-25, 18-25, 25-15, 17-15. Στο δεύτερο αγώνα ο Θησέας ηττήθηκε στα Λεχαινά από τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 3-0, με τα σετ 25-19, 25-23, 25-10. Στον τρίτο και τελευταίο αγώνα αντιμετώπισε στο Βραχάτι τον Σπαρτιατικό, όπου επικράτησε εύκολα με 3-0, κλείνοντας θετικά ένα ιδιαίτερα απαιτητικό τριήμερο αγώνων, με μια νίκη που του έδωσε και τη δεύτερη θέση, με τα σετ 25-17, 25-17, 25-23.

Για τον Θησέα αγωνίστηκαν οι: Μάριος Αγαπίου, Παύλος Τσεκίνης, Αλέξης Γεωργακόπουλος, Διονύσης Στυλιανέσης, Ανδρέας Αλεξόπουλος, Νίκος Ζίου, Σπύρος Πετούσης, Κίμωνας Κωνσταντόπουλος, Φαίδωνας Δεπούντης, Γιώργος Όψιμος, Θανάσης Βουτσιλάς, Κώστας Τσιμπούκης, Δημήτρης Μυλωνίδης, Θωμάς Καλαβρουζιώτης.men2017 2018c

Περισσότερα...

Πρόκριση στο F4 για τους άνδρες, παρά την ήττα στο Ναύπλιο

Την πρόκριση στο final four Πελοποννήσου κατάφεραν να πάρουν οι άνδρες του Θησέα, παρά την ήττα που γνώρισαν στο Ναύπλιο, από τον Οίακα με 3-2. Η πρόκριση είναι και το μόνο που κρατούν οι παίκτες του Θησέα από την αναμέτρηση, καθώς έχοντας μείνει στο 3-0 του πρώτου αγώνα, μπήκαν νωχελικά δίνοντας δικαίωμα στους γηπεδούχους να πιστέψουν ότι μπορούσαν να πάρουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Η ομάδα του Ναυπλίου είχε καλύτερα ξεκινήματα στα σετ, καταφέρνοντας να βάλει δύσκολα στους παίκτες του Γιώργου Νικολακόπουλου. Ο Θησέας κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 22-25, όμως τα επόμενα δύο άνηκαν στους γηπεδούχους, οι οποίοι τα κατέκτησαν με 25-21 και 25-22. Στο τέταρτο σετ, ο Θησέας, αν και βρέθηκε πίσω με 11-3, κατάφερε να περάσει μπροστά και να φτάσει στο 21-25, στέλνοντας το ματς στο tie-break. Εκεί ο Θησέας προηγήθηκε με 3-1, όμως οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο φτάνοντας στο match point με 14-12 και παρά την ισοφάριση από τον Θησέα σε 14-14, κατάφεραν να φτάσουν στο 18-16 και στη νίκη.

Για τον Θησέα αγωνίστηκαν οι: Α. Γεωργακόπουλος, Π. Τσεκίνης, Δ. Στυλιανέσης, Κ. Τσιμπούκης, Ν. Ζίου, Α. Αλεξόπουλος, Κ. Κωνσταντόπουλος (λ), Φ. Δεπούντης, Γ. Όψιμος, Θ. Βουτσιλάς, Δ. Μυλωνίδης.men 2017 2018b

Νίκη για τους άνδρες στην πρεμιέρα των play-offs, 3-0 το Ναύπλιο

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα στα play-offs για τους άνδρες, καθώς επικράτησαν εύκολα του Οίακα Ναυπλίου εντός έδρας, με 3-0. Σε αυτή τη φάση οι αγώνες είναι διπλοί, με τον επαναληπτικό να είναι το ερχόμενο Σάββατο στο Ναύπλιο. Με τη νίκη του αυτή ο Θησέας έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο final four, που θα αναδείξει τον πρωταθλητή Πελοποννήσου, ο οποίος θα διεκδικήσει στην συνέχεια την άνοδο στην Α2.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μόνο μέχρι τα μισά περίπου του πρώτου σετ, καθώς από εκεί και μετά, οι παίκτες του Γιώργου Νικολακόπουλου επέδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα, ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση και με σταθερό σέρβις στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έφτασαν στη νίκη, με τα σετ 25-17, 25-14 και 25-10.

Για τον Θησέα αγωνίστηκαν οι: Μ. Αγαπίου, Σ. Πετούσης, Δ. Στυλιανέσης, Ν. Ζίου, Β. Ηλιόπουλος, Π. Τσεκίνης, Κ. Κωνσταντόπουλος (λ), Φ. Δεπούντης (λ), Α. Αλεξόπουλος, Α. Γεωργακόπουλος, Δ. Μυλωνίδης, Γ. Όψιμος, Κ. Τσιμπούκης, Θ. Βουτσιλάς.men2017 2018c